Tradicinis „Mahjong“

Žmonės, žaidžiantys tradicinį „Mahjong“

Svetainėje, kurioje lankotės, galite rasti „Mahjong Solitaire“ – „Mahjong“ žaidimo versiją, kurią gali žaisti vienas žaidėjas. Tačiau šis žaidimas yra kilęs iš senovinio Kinų žaidimo, kuris įprastai yra žaidžiamas keturių žaidėjų. Žaidimas yra panašus į „Rummy“, tačiau vietoje kortų, žaidimo metu yra naudojami 144 domino žaidimo kauliukus primenantys kauliukai. Skirtingai nuo domino ir panašumo su kortomis, „Mahjong“ kauliukai yra padalinti į rūšis ir kelias kitas grupes: drakonus, vėjus, augalus ir sezonus. Tradicinį „Mahjong“ galima žaisti pramoginiais tikslais arba kaip azartinį lošimą. Žaidimo kauliukais galima spėlioti likimą, kaipo tai daroma su „Taro“ kortomis.

Žaidimas yra populiarus visame pasaulyje, todėl daugybėje šalių yra organizuojamos „Mahjong“ varžybos. Kiekvienoje šalyje galioja atskiros taisyklės, todėl priklausomai nuo to, ar žaidėjai žaidžia Kinijoje, Japonijoje, Jungtinėje Karalystėje, Jungtinėse Valstijose, jie žaidžia skirtingai.

Norint pradėti žaidimą, žaidėjams reikalingi du įprasti lošimo kauliukai (su šešiomis pusėmis) ir, pagal pageidavimą, kiekvienam žaidėjui atskiras kauliukų dėklas, kad žaidėjai negalėtų matyti vienas kito kauliukų. Kaip minėta ankščiau, žaidimo kauliukai yra suskirstyti į rūšis ir kitas grupes. Vieną iš grupių sudaro keturi vėjai: Rytų vėjas, Vakarų vėjas, Šiaurės vėjas ir Pietų vėjas. Žaidimo pradžioje turi būti paruošti keturių vėjų kauliukai ir kiekvienas žaidėjas ištraukia po vieną kauliuką. Rytų vėjo kauliuką ištraukęs žaidėjas pasirenka, kur sėdėti prie stalo. Žaidėjas turintis Vakarų vėjo kauliuką sėdi priešingoje stalo pusėje, o žaidėjas su Pietų vėjo kauliuku ir Šiaurės vėjo kauliuku sėdi atitinkamai dešinėje ir kairėje žaidėjo su Rytų vėjo kauliuku, atitinkamai. Tai gali būti painu, nes viskas skiriasi nuo geografinių krypčių išsidėstymo vienas kito atžvilgiu. Rytų vėjo kauliuką turintis žaidėjas, žaidimo metu turi privilegiją. Tačiau po kiekvieno raundo, Rytų vėjo kauliukas juda prieš laikrodžio rodyklę, todėl žaidėjas, turėjęs Pietų vėjo kauliuką, tampa Rytų vėju. Žaidimas negali būti baigtas tol, kol visi žaidėjai neturės galimybės bent kartą pabūti Rytų vėjo kauliuko žaidėju – kitu atveju žaidimas nebūtų sąžiningas.

Kai tik žaidėjai užima savo vietas, kauliukai yra sumaišomi ir kiekvienas žaidėjas traukia po 36 kauliukus, iš kurių stato 18 kauliukų ilgio ir 2 kauliukų aukščio sieną. Šios sienos vėliau yra sujungiamos ir sudaro vieną kvadrato formos sieną, dar vadinamą Didžiąja Kinų Siena. Tada, Rytų vėjo kauliuką turintis žaidėjas ridena lošimo kauliukus ir nusprendžia, kuris turi pramušti sieną. Šis asmuo, savo ruožtu, dar kartą meta lošimo kauliukus, kad galėtų nustatytų, kurioje vietoje siena turi būti pramušta, ir iš šios vietos pašalina du kauliukus, padėdamas juos ant šalia esančios sienos. Tada, pradedant nuo ką tik sukurto plyšio, siena yra iš dalies išardoma ir kiekvienas žaidėjas gauna po 13 kauliukų, išskyrus Rytų vėjo kauliuką turintį žaidėją, kuris gauna 14 kauliukų. Jei žaidėjas turi bet kurį iš sezonų ar augalų kauliukų, jis nedelsiant juos padeda priešais save ir nuo sienos pasiima tokį patį kauliukų kiekį.

Žaidėjai nuolat keičia savo kauliukus, padėdami juos ant stalo ir traukdami iš kitų žaidėjų paliktos krūvos ar sienos. Tikslesnės taisyklės, kaip visa tai vyksta, yra sudėtingos, todėl daugiau apie jas galite perskaityti „Wikihow“ arba „Masters of Games“ svetainėje (anglų kalba).

Žaidimo tikslas yra surinkti identiškų kauliukų porų, trejetų ar ketvertų derinį arba iš eilės tos pačios rūšies einančius kauliukus. Raundas yra baigiamas, kai pirmasis surinkęs sušunka „Mahjong!“. Tuomet yra skaičiuojami taškai ir vertinamos įvairios kauliukų kombinacijos. Pavyzdžiui, už tris ar keturis identiškus kauliukus arba trijų ar keturių tos pačios rūšies kauliukų seką yra skiriamas tam tikras kiekis taškų. Žaidėjas, ištaręs „Mahjong“, iš kiekvieno žaidėjo gauna tokį taškų kiekį, kokį jis surinko už savo derinius. Kiekvienas kitas žaidėjas, likusiems žaidėjams sumoka savo taškų skirtumą, išskyrus Rytų vėjo kauliuką turintį žaidėją, kuris visada moka ir gauna dvigubus kiekius.

Mokomasis vaizdo įrašas

Čia galite peržiūrėti trumpą vadovą, kaip žaisti tradicinį „Mahjong“:

Čia galite peržiūrėti ilgesnės trukmės mokomąjį vaizdo įrašą:

O čia galite pasižiūrėti, kaip žaidžia profesionalūs žaidėjai:

Ar galiu žaisti „Mahjong“ internete?

Taip. Kai kurios organizacijos siūlo internetinius žaidimus. Deja, tačiau juos rasti nėra lengva nes kai į „Google“ paiešką įrašote „Mahjong“, beveik visi rezultatai būna išskirtinai apie „Mahjong Solitaire“. Vietoje to, geriau būtų ieškoti „Mahjongg“. Bet kokiu atveju, štai keletas nuorodų, kurios padės jums pradėti savo internetinius nuotykius su tradiciniu „Mahjong“:

Ar galiu žaisti „Mahjong“ realiai?

Taip. Pirmiausiai turite surasti atitinkamą internetinę bendruomenę. Pavyzdžiui, peržiūrėkite forumus, kuriuose yra žmonių, norinčių gyvai susitikti ir žaisti. Štai keletas nuorodų, kurios gali praversti:

Sėkmės!